Na každou zimní bundu jsou kladeny velké nároky. A obzvláště to platí pro ty dětské. Musí být odolné proti větru i vodě, zároveň však musí být prodyšné a udržet dítě v teple. K tomu všemu musí být připravena na pravidelné hraní a dovádění, tudíž být oděruvzdorná. Děti ji totiž rozhodně nebudou šetřit. Zní to jako mnoho bodů k pohlídání. Právě proto jsme si připravili přehledný soupis všeho, na co si při nákupu dětské bundy dát pozor. 

 

Membrána nebo zátěr?

Nejdůležitější vlastností zimní bundy je rozhodně nepromokavost. Tato vlastnost je na bundách zajištěna jedním ze dvou způsobů – buď obsahují zátěr, nebo membránu. Oba mají své specifické vlastnosti.

Bundy se zátěrem jsou z těchto dvou ty levnější. Přesto jsou spolehlivě nepromokavé. Jediné v čem jsou horší než jejich protějšky s membránou, je prodyšnost a schopnost odvádět pot. Proto když víte, že dítě bude bundu používat často, je lepší upřednostnit funkční membránu. Ta díky mikropórům v membráně odvede pot v podobě páry pryč, ale nepropustí žádnou kapku vody z venčí. Bundy jsou tedy prodyšné a naprosto nepromokavé.

 

Nepromokavost a prodyšnost v číslech

Oba dva velmi důležité číselné údaje můžete při nákupu bundy vyčíst v popisu od výrobce. Schopnost nepropouštět vodu se označuje jako vodní sloupec. Tento údaj udává výšku vodního sloupce, pod kterou tkanina začne propouštět kapky vody. Evropské normy považují za nepromokavou už tkaninu s vodním sloupcem 1 500 mm. Bundy se ale běžně pohybují v rozmezí 3 000 – 20 000 mm. Horní hranice je samozřejmě určena pro extrémní podmínky a pro dítě úplně zbytečná. Za jedny z nejkvalitnějších dětských bund jsou považovány ty s vodním sloupcem 8 000 mm.

Spolu s nepromokavostí vždy sledujte parametr prodyšnosti. Ten udává kolik gramů vodní páry projde metrem čtverečním tkaniny za 24 hodin. Hodnoty se v tomto podobají hodnotám vodního sloupce. Jsou tedy od 3 000 – 20 000 g/m2/24h.

Zároveň je dobré si uvědomit, že tyto dvě vlastnosti jdou proti sobě. A i přesto, že se výrobci snaží o co nejvyšší čísla u obou, není možné je mít obě na maximu. Proto je nutné vždy najít kompromis. Obvykle spočívá v tom, že se větší důraz klade na hodnotu nepromokavosti, tudíž čísla vodního sloupce budou větší.

 

Podlepené švy

Toto přímo souvisí s nepromokavostí. Pokud chcete doopravdy voděodolnou bundu, musí mít podlepené švy. Některé nekvalitní bundy je nemají a pak právě skrze ně proniká do dovnitř voda.

 

Zateplení a oděruodolnost

Každá zimní bunda pro děti musí být schopná udržet je v teple. Toho dosáhnou díky kvalitní podšívce. Ta zajistí, že dítě bude v teple a zároveň se bude cítit dobře. Podšívky jsou zpravidla velmi jemné a příjemné na dotek i nošení.

Oděruodolnost ochrání bundu před mechanickým poškozením. Což je vlastnost, která se sleduje jen u dětského oblečení. Protože jsou to především děti, které zimní oblečení využijí naplno – budou se válet ve sněhu, sáňkovat, koulovat se nebo se klouzat po ledě. Podobně jako se na něj zaměřují výrobci, je vhodné se na něj zaměřit i při nákupu. V popisu od výrobce by měla být oděruodolnost bundy uvedena.