Polyester je syntetické vlákno, které se velmi často využívá v textilním i oděvním průmyslu. Proto lze očekávat, že nějaké oblečení nebo třeba peřinu či polštář z tohoto materiálu doma máte. A právě kvůli tomu by měl každý vědět, jak polyester vyprat, aniž by ho poškodil. Optimální postup si představíme v dnešním článku. 

K výrobě polyesteru se užívá směs kyselin, esterů a alkoholů. V textilním průmyslu má své místo především pro svoji odolnost vůči skvrnám a poškození a pro jednoduché čištění. Navíc se hojně využívá k výrobě ekokůže, která je náhradou pravé kůže. Výhodou je, že se vyrábí bez účasti zvířat.

 

Tipy na praní

První informací je, že polyester můžete prát doma, nevyžaduje chemické čištění. Navíc, jak už bylo řečeno, polyester je velmi odolný materiál a není těžké ho vyčistit. Přesto není možné ho hodit do pračky a zapnout na jakýkoliv program.

Nejdříve si zkontrolujte štítek, který vám to nejdůležitější o praní řekne. Jedině tak zabráníte zničení materiálu. Před každým praním si nezapomeňte věci řádně připravit. Oblečení obraťte naruby, zapněte knoflíky a hlavně vyprázdněte kapsy. Všechny dekorativní prvky, které by se mohly během praní do látky zaháknout, sundejte.

U polyesteru se nemusíte bát ani ždímání. Odolnost této látky zajistí, že ani rychlé otáčky jí neublíží.

 

Jakou teplotu zvolit

Nejlepší je se opět obrátit na štítek, který na praném materiálu obvykle je. Pokud ne, nebo byl už dávno odstřižen, je nejbezpečnější volbou 30 až 40 °C. Při vyšší teplotě by se mohla jemnější vlákna poškodit. Důležité je si ale uvědomit, že různé druhy prádla se perou jinak. Zatímco halenkám, tričkům, sukním nebo šatům stačí zmiňovaných 30 °C, jinak je to u přikrývek a polštářů. Tam by měla být teplota alespoň 60 °C, protože se nezbavujete jen nečistot, ale také mikroorganismů.

 

Sušení a žehlení

Ani při sušení polyesteru nebude problém. Tento materiál velmi rychle uschne klasicky na věšáku, ale můžete jej dát i do sušičky. Větší pozor si dejte při žehlení. Polyester je hořlavý materiál, hodí se volit spíše nižší teploty a nikdy nepřekročit tu, kterou doporučuje výrobce. Podobně jako bavlnu, se vyplatí polyester žehlit přes kousek látky.