Obléct dítě na procházku nemusí být zrovna nejlehčí, zvlášť pokud se jedná o velmi malé děti, které ještě neumí říct, jak se cítí. Vždycky je náročné najít rovnováhu mezi tím, aby dítě neprochladlo, nebo se nepřehřálo. Připravili jsme si proto několik tipů, jak do různých teplot obléct děti od novorozence po předškoláky.

 

Teploty

 

-10°C

Jít v mrazivých zimních dnech ven, zvlášť s novorozencem, se příliš nedoporučuje. Především klesnou-li teploty pod -10°C. Takto malému dítěti stačí nechat ho řádně oblečeného vedle otevřených balkonových dveří v kočárku. Dostane-li se ale teplota nad -10°C, je možné vyrazit na procházku, nejlépe ale jen na 10 až 15 minut. Dejte však pozor na dostačující oblečení. Mělo by se skládat z kombinézy s dlouhým rukávem, svetru, šortek, ponožek, teplé čepice, rukavic a spacáku. Přes čepici ještě navíc přetáhněte kapuci z kombinézy.

Pro starší děti volte už lehčí variantu. Oblékněte mu tričko s dlouhým rukávem, pod něj košilku, svetr nebo mikinu, čepici, šálu, rukavice, kombinézu (jedno nebo dvoudílnou) a zimní boty. A nezapomeňte, u dětí všech věkových kategorií, na ochranu obličeje – naneste na něj vhodný ochranný krém. Je důležité, aby podobná kosmetika do mrazů neobsahovala vodu.

 

0°C

I přesto, že prakticky už nemrzne, velmi teplé oblečení je u novorozenců nebo kojenců stále nutné. Sáhněte po kombinéze s dlouhým rukávem, mikině či svetru, šortkách, ponožkách, čepici a dece. U starších dětí by to měla být kombinéza, tričko s dlouhým rukávem, svetr nebo mikina, rukavice, čepice, šála a zimní boty. Opět nezapomeňte na ochranný krém.

 

10°C

V teplotách, které jsou už takto nad nulou, je možné slevit z několika vrstev. Pro miminko v hlubokém kočárku postačí tričko s dlouhými rukávy, mikina, kalhoty, péřová bunda, tenčí čepice a na závěr deku na přikrytí. Pro starší dítě je to podobné – tričko, mikina, těžší bunda, kalhoty, ponožky a čepice.

20°C

Tato teplota je pro děti již vysoká, proto je nutné přizpůsobit tomu oblečení. Pro nejmenší stačí jen body s dlouhými rukávy a ponožky. Cokoliv navíc by už mohlo způsobit přehřátí. U starších postačí tričko, dlouhé kalhoty a boty.

 

30°C

Třicet stupňů jsou už opravdová vedra, proto novorozencům nedávejte nic víc než plenu. A dbejte na to, aby byli vždy ve stínu. U starších dětí postačí tenké šaty, nebo tričko a šortky.