Když se má narodit dítě, nejtěžší je odhadnout, jakou velikost bude potřebovat. Ale nejde jenom o novorozence, obtížné je se zorientovat také v číslování oblečení pro kojence a děti. Je přeci jen rozdílné od toho pro dospělé. V článku si ukážeme, jak to s těmi velikostmi vlastně je.

Výška dítěte

Velikost dětského oblečení se odvozuje od jejich výšky (délky, pokud jde o novorozence). Běžnou velikostí pro donošené děti těsně po narození je 56. V této době novorozenci měří zpravidla od 51 do 56 cm. Následující velikost je 62, čísla jsou odstupňována po šesti. 

Číslování podle věku

Kromě velikosti v cm naleznete na oblečení zpravidla také doporučení dle věku. To by však mělo bráno spíše orientačně. Je tomu tak, protože každé dítě roste svým tempem a věkové doporučení nemusí sedět. Dejte si pozor i na to, že rozměry se u různých výrobců mohou lišit, i když jde o stejné číslo. 

Běžné velikosti

Jak už bylo řečeno, nejčastější velikostí pro novorozence je 56. U nedonošených dětí nebo dvojčat to může být klidně jenom 50 (nebo i menší). Čerstvě narozené děti rostou velmi rychle, jeden obleček jim vydrží jenom několik týdnů, nebo dokonce dnů. V průběhu roku novorozenci vyrostou až o 25 cm. Dle věku vydrží velikost 62 dětem do 3 měsíců, 68 do šesti a 74 do devíti. Okolo jednoho roku budou mít děti 80. Je to však velmi individuální, vždy volte oblečení, které dobře sedí, i když neodpovídá doporučený věk. Po jednom roce se rychlost růstu zpomaluje. Jedna velikost jim vydrží až půl roku.