Šátek či šála poskytují velmi snadný způsob jak ozdobit váš outfit, popřípadě jak pozměnit jeho charakter. Kromě barvy a vzorů, ale záleží také na tom, jak si ho uvážete. Dnes si představíme jak stylově uvázat velké čtvercové šátky, se kterými může být občas trochu potíž. 

 

Šátek na zimu

V zimě a na podzim nás mají šátky především zahřát. Proto občas může jít jejich estetická funkce stranou. Ukážeme vám ale, že můžete docílit obojího.

Prvním způsobem, jak velký vlněný šál uvázat, je nejdříve ho přehnout na půl, aby vznikl trojúhelník. Ten přiložte k hrudi a konce svažte vzadu za krkem. Pokud by byly moc dlouhé, přehoďte je dopředu. Když to takto máte, může si s ním ještě dále hrát, např. posunout uzel na stranu. Pokud nechcete mít kolem krku příliš moc látky, šál před zavázáním srolujte.

Klasickým způsobem je šál omotat dvakrát kolem krku (pokud to jeho délka dovolí). Jestliže je ale na toto příliš krátký, přehněte to napůl, aby vznikl obdélník, a jeho konce na jedné boční straně krku pevně, ale nedbale svázejte.

 

Šátek na léto

Letní šátky, které jsou z lehkých, splývavých materiálů, jsou k vázání vhodnější. Nejenže je lehčí je reálně svázat, ale poskytují také více možností, jak to udělat.

Jedním ze zajímavých způsobů je udělat si z něj lehkou, plážovou halenku. Šátek přehněte do trojúhelníku a konce nejdelší strany svažte na zádech do pevného uzlu. Konce trojúhelníků uspořádejte tak, aby zakrývaly poprsí a poté je svažte za krkem. V tomto případě bude bavlněný šátek lepší než hedvábný.

Čtvercový šátek můžete uvázat klasicky kolem krku jako obranu proti lehkému větříku, který občas v létě vane. Zvláště u vody. Přehněte jej opět do trojúhelníku a konce svažte na straně krku. Pro ozvláštnění můžete udělat i mašli. Obzvláště tento způsob vynikne na svetrech s kulatým výstřihem. Pokud hledáte něco do košile, zkuste tradiční vázání, které bude připomínat pánský nákrčník a zakryje se tak rozepnutý výstřih. Šátek složte do trojúhelníku a u krku zavažte na volný uzel. Otočte ho cípy dopředu a ty poté zastrčte pod klopy košile.