Každý výrobce vám řekne, že prát péřové bundy se téměř vždy rovná jejímu zničení. To není úplně vždy pravda. Přesto není překvapením, že lidé s praním péřových bund váhají, i díky vysokým cenám, za které se prodávají. Praní ale rozhodně není nemožné, stačí se držet přesných pokynů a mít s ním trochu více trpělivost než s tím normálním. 

 

Správný postup

Nejdůležitější je se v průběhu praní držet několika základních pravidel. Použijte šetrný prací prostředek, nejlépe takový, který chrání barvu. Perte pouze na krátký program, ideálně jen na 30 stupňů. Čím déle se peří pere, tím více ztrácí své přirozené zahřívací vlastnosti. Také snižte otáčky při ždímání na úplné minimum, v opačném případě by se mohla bunda poškodit. Při praní nikdy nepoužívejte bělidla ani jiná agresivní čistidla. Čištění také neopakujte příliš často.

 

Jak na sušení

Váš chvíle při čištění péřové bundy budou lehčí, pokud máte sušičku. Díky ní ušetříte hodně času. I bez ní to samozřejmě jde, ale bude to trvat alespoň dva dny. Ať budete sušit jakkoliv, nejdříve musíte vypranou bundu dobře protřepat. Peří se takto rozprostře a bude tak moci rovnoměrně uschnout. Kdyby zůstalo zmuchlané, nemuselo by se vysušit a zplesnivělo by.

Jestli máte sušičku, nastavte ji na 15 až 20 minut na sušení na nízkou teplotu. Poté bundu vyndejte, protřepejte a dejte zase zpátky. Proces opakujte, dokud nebude úplně suchá. Při sušení na vzduchu, bundu rozložte horizontálně, třeba na sušák. Nikdy ne na přímé sluneční světlo. Každých pár hodin bundu protřepte, než peří úplně proschne.