Vyžehlit správně košili se může stát překvapivým problémem. Ať žehlíte jakkoliv pečlivě, vždycky se najde kousek látky, který ne a ne se narovnat. Navíc košile mají plno nepříjemných záhybů. A právě kvůli takovým situacím vám v dnešním článku představíme několik tipů, jak správně a rychle vyžehlit košili.

Prvním krokem pro nenáročné žehlení košil je kvalitní žehlička. Nejlépe taková, která umí vytvářet páru. Je to právě pára, která pronikne do struktury tkaniny a odstraní i ty nejodolnější záhyby. Při nákupu žehličky si dejte ale pozor i další aspekty. Její žehlící povrch by měl být nepřilnavý a vyrobený z nerezové nebo keramické oceli. To je důležité pro žehlení každého kusu oblečení.

 

Krok za krokem

Při žehlení jakékoliv košile začněte vždy tím, že ji pokropíte trochou vody. Vlhká látka se žehlí lépe a budete i dříve hotový. Pokud má košile manžetové knoflíčky, vyndejte je.

Se žehlením vždy začínejte od límečku. Narovnejte si ho a přejeďte z obou stran. Poté ho přehněte a opět přežehlete. Dále košili otočte zády nahoru a přejeďte tu část, která je nahoře a mezi rameny. To samé zopakujte na stejném místě, jenom na druhé straně. Poté se vraťte na záda a vyžehlete je celá. Nebojte se v průběhu materiál dodatečně navlhčit. Na přední části košile začněte nejdříve žehlením klop – to jsou ty části s knoflíky nebo otvory na ně. Pokud máte špičatou žehličku zde budete mít práci lehčí, protože se s ní dostanete všude. Po tomto dodělejte i zbytek předku. Na závěr si nechte vždy rukávy. Přehněte je přesně přes švy a žehlete. Občas to může být trochu náročné, proto si dejte záležet. Takto jste skoro na konci. Dejte si ještě pozor na to, jak košili uskladňujete. Vždycky ji dávejte do skříně na ramínku a tak, aby měla prostor. Jinak se na ní okamžitě objeví nové záhyby.

 

Různé látky

Košile se vyrábí z různých látek a každá z nich má svá specifika. Především při žehlení. Na některá se nyní podíváme.

 

Bavlna

Košili vyrobenou z měkké bavlny vždy navlhčete a žehlete ji krouživými pohyby tak, aby nedošlo k poškození látky. Pokud je košile z pevnější bavlny, doporučuje se vždy žehlit látku z obou stran.

Polyester

Polyester je velmi citlivý materiál, který se horkem lehce poškodí. Proto při žehlení vložte mezi horkou plochu a látku tenký hadřík. Tím zabrání případným nepříjemnostem. Podobně postupujte pokud žehlíte cokoliv z hedvábí nebo saténu.

Len

Před žehlením navlhčete len z obou stran a poté žehlete na vnitřní straně. Tím zabráníte nevzhlednému lesku látky.