Správná péče o šperky vyžaduje mimo jiné také jejich dobré uskladnění. Jedině tak si zajistíte, že když něco hledáte, tak to hned najdete. Skvělým řešením je organizér na šperky. Ukážeme si, jaké typy se prodávají. 

Proč si organizér pořídit

Neuložené šperky se časem znehodnotí. Při kontaktu se vzduchem začnou stříbrné a zlaté šperky dříve či později ztmavnou. Ty je samozřejmě možné vyčistit, ale prevence je vždy lepší. Navíc volně se povalující šperky mohou někam zapadnout nebo se poškrábat. A to by byla škoda.

Druhy organizérů

Šperkovnice

Jestliže máte větší sbírku šperků, bude se šperkovnice hodit. Obvykle mají podobu boxu či krabice s různými přihrádkami a zásuvkami. Ty jsou zpravidla vyloženy měkkým polstrováním. To zabrání poškození šperků. Šperkovnice vám umožní všechno úhledně srovnat. Navíc se vyrábějí i v cestovním provedení s uchem, které ulehčuje přenášení. 

Malá krabička

Pokud je vaše sbírka menší a nepotřebujete tedy hned několik různých přihrádek, vystačíte si s krabičkou na šperky. Ta je obvykle rozdělena do několika částí, do kterých můžete různě seskupit prsteny, řetízky nebo náušnice. Krabička je také vypolstrovaná.

Organizér do zásuvky

Organizér do zásuvky je také skvělým způsobem, jak vnést pořádek do vašich šperků. Můžete jej vložit např. do šuplíku v toaletním stolku. Tato vložka je z měkkého materiálu a je rozdělena na různé přihrádky.

Věšák na šperky

Dalším způsobem uložení šperků jsou věšáky. Seženete je v různých provedení. Na náramky a řetízky se nejvíce hodí takový, který připomíná figurínu švadleny. Na prstýnky je zase ideální ten v podobě ruky. Mimo obvyklé designy ale seženete i ty neobvyklé – v podobě rostlin nebo třeba zvířat. Záleží čistě jen na vašem vkusu. Jak už bylo řečeno, zlaté či stříbrné šperky na vzduchu tmavnou. Raději na věšáky věšte pouze šperky z umělých materiálů. Jestliže ale na věšáku trváte i pro cennější kousky, zvolte takový, který má ochranné víko.