Pořizování nových slunečních brýlí je zpravidla letní záležitost, ale kvalitní ochranu před sluncem potřebujeme i v jiných ročních období. Např. v zimě umí být slunce nepříjemně ostré a lehce by mohlo poškodit náš zrak. Výběr brýlí rozhodně nikdy nepodceňujte a vždy mu věnujte náležitou pozornost. Musí totiž splňovat hned několik podmínek, aby zajišťovali kvalitní ochranu. Všechny si je společně projdeme v článku níže. 

 

UV záření

Nejdůležitější vlastností slunečních brýlí je rozhodně ochrana očí proti UV záření. A nejen očí, ale i citlivé kůže kolem nich. Vždy si proto dejte pozor, aby vaše nové brýle měly filtr UV 400. Takové brýle nepropustí žádné záření nižší vlnové délky než 400 nm a tím vám zajistí absolutní ochranu před škodlivým zářením.

 

Tónování

Ačkoliv je různé tónování skel pro mnoho lidí jen módní záležitost, není to jediná funkce. Různé barvy totiž přináší různé vlastnosti a tím i využití na různé činnosti.

 

Hnědá barva

Hnědé tónování je ze všech nejvíce univerzální a hodí se téměř pro každého. Využijete to ho dobře uvnitř i venku a to díky tomu, že tato barvu (spolu s oranžovou) nejvíce zvýrazní kontrast.

Žlutá barva

Žlutou barvu nejvíce oceníte, když se budete pohybovat v mlze nebo obecně při sportu.

Šedá barva

Toto tónování nemění vnímané barvy, pouze sníží intenzitu záření. Je tedy ideální pro profese, ve které je podstatná interpretace barev nebo pokud jsou vaše oči citlivější na světlo.

Zelená barva

Zelená barva skel je vhodná pro lidi citlivé na světlo a zároveň výrazně zvětšuje kontrasty podobně jako hnědá barva. Díky absorpci IR záření se používá do brýlí určených pro skláře nebo kováře.

 

Propustnost světla

Zde je dobré si uvědomit, že rozhodně neplatí, že čím tmavší skla, tím lepší ochrana. Nezáleží totiž tolik na barvě, ale na tom, jestli skla obsahují UV filtr. A ten mohou obsahovat i čirá skla. Vyděluje se 5 úrovní UV ochrany. Tu nejvhodnější si vždy vybírejte podle toho, na jakou příležitost brýle máte.

Kategorie 4 – filtr, který oceníte především na dovolené v horách nebo u moře, kde je záření velmi silné.

Kategorie 3 – nejběžnější kategorie filtru a hodí se na běžné nošení při silném slunci.

Kategorie 2 – opět vhodné pro běžné nošení, ale při méně intenzivním záření.

Kategorie 1 a 0 – brýle s touto ochranou jsou spíše módním doplňkem, který chrání jen před velmi slabým zářením.

 

Polarizační a dioptrické sluneční brýle

Při nošení běžných slunečních brýlí se mnohdy stává, že se některé věci na slunci nepříjemně lesknou. Vozovka, stránky časopisu nebo hladina moře. Velmi se tak snižuje ostrost vidění a oči se více namáhají. Pokud s tímto problémem zápasíte, pořiďte si tzv. polarizační sluneční brýle. Jejich největší předností je to, že právě tyto nepříjemné odlesky výrazně tlumí.

Majitelé dioptrických brýlí to nemusí mít s nošením slunečních brýlí tak lehké. Přestože i oni si musí chránit svůj zrak. Nabízí se několik možností jak tyto dva druhy brýlí zkombinovat. Jedním z nich je na čas vyměnit dioptrické brýle za kontaktní čočky. A přes ně je už možné pohodlně nasadit ty sluneční. Druhou možností jsou samozabarvovací dioptrické brýle. Posledními řešeními je nasadit si na brýle sluneční klip nebo si nechat do brýlí nasadit dioptrické sluneční čočky.