Pokud máte doma budoucího prvňáčka, jednou z prvních věcí, kterou mu musíte pořídit, je aktovka. Na trhu je ale tolik produktů, že orientace v nich není vůbec snadná. Přitom na tom, jaká aktovka bude, doopravdy záleží. Rozhodně při výběru nekoukejte jenom po tom, jak vypadá. Ukážeme, které parametry jsou důležitější.

Školní batoh vs. aktovka

Jako první si rozmyslete, jestli budete chtít pro dítě raději aktovku, nebo školní batoh. Ačkoliv výrobci zacházejí s oběma pojmy trochu libovolně a rozdíly se tak trochu stírají, nějaké tam stále jsou. Aktovku častěji berou rodiče prvňáků, protože má pevnější konstrukci, i poloprázdná udrží tvar a má pouze jednu kapsu. Což je pro malé děti přehledné. Na druhou stranu batoh má více kapes a kapsiček. Je lehčí si přehledně uspořádat věci, ale dítě si musí být schopno zapamatovat, kam co dalo. Což ty nejmenší ještě nezvládnou. Jsou tedy lepší až pro starší děti.

Velikost

Zásadním parametrem při výběru aktovek (i batohů) je jejich velikost. Ta se musí odvíjet nejen od výšky dítěte, ale také od šířky jeho ramen. Nikdy nesmí ramena přesahovat na šířku a ideálně by neměla ani vyčnívat nad nimi. Aktovka také nesmí být moc dlouhá a dítěti sahat níž než k linii boků.

Hmotnost

Je státní normou ČSN 79 6506 dáno, že aktovka pro děti na prvním stupni nesmí vážit více než 1,2 kg, když je prázdná. Seženete však modely mnohem lehčí. Ale zase ta úplně nejlehčí nemusí být nutně nejlepší. V potaz vezměte také anatomicky tvarovanou zadní část a dostatečně široké popruhy na ramena. Extrémně lehké aktovky mohou mít tyto části ošizené.

Odolnost

Aktovka pro prvňáčka musí být také odolná, aby dlouho vydržela. Rozhodně se vyplatí investovat do kvalitnějších materiálů. Vyhnete se tak tomu, že byste za rok kupovali novou tašku. Ideální je, když je materiál omyvatelný a spodek nepropustný. Děti si s ničím moc hlavu nelámou a aktovku klidně odloží do bláta nebo na mokrou zem. Nutností je také pevné horní poutko, aby se dala aktovka přenášet, a reflexní prvky. Ty udrží vaše dítě viditelné i ve špatném počasí nebo tmě.

Na co další si dát pozor

Nevyhovující aktovka zdraví dětí neprospěje. Ty dobré jsou vybaveny následujícími prvky.

Jak už bylo řečeno, záda aktovky musí být po celé délce anatomicky tvarovaná. Nejlepší je, když navíc disponují odvětráváním. Popruhy musí být dostatečně široké, vypolstrované a správně nastavené. Seženete také aktovky vybavené bederním pásem, který přesouvá váhu na bedra a ulevuje ramenům.

Jakmile vezmete do úvahy všechny praktické stránky, zaměřte se na vzhled. V obchodech se prodávají v nejrůznějších barvách a s různými vzory a obrázky. Nechte proto vybrat vaše dítě. Aktovku bude nosit ono, proto by se mu měla líbit.