Semišové boty jsou velmi krásným a elegantním doplňkem. Ale aby vám v takovém stavu vydržely co nejdéle, je třeba o ně náležitě pečovat. V článku vám představíme několik způsobů, jak semiš bezpečně čistit. 

První věc, kterou je dobré si uvědomit ještě než začnete s čištěním, je to, že semiš je velmi citlivý materiál. Žádné výrobky z ní (boty, rukavice, kabelku apod.) nikdy nesmíte prát v pračce nebo sušit na topení. Při čištění vždy používejte speciální přípravky určené přímo na semiš. Popřípadě existuje ještě několik domácích metod čištění, které je možné vyzkoušet.

Semiš nemá také ráda vlhkost. Proto se doporučuje čistit takové boty na sucho a nikdy ne kartáčem s tvrdými štětinami. Ty by mohly semiš nenávratně poškodit. Pořiďte si proto speciální kartáčky na údržbu semiše. Ty mají měkká vlákna, které jemně odstraní prach a nečistoty z vláken a vyhladí je. A pokud budete mít na botách větší, mokrou skvrnu (třeba od bláta) je nutné ji nechat nejdříve zaschnout. Poté z nich nečistotu dostanete snadno. Jestliže vaše boty promoknou, nesušte je fénem ani na topení, jednoduše do nich vložte zmačkané noviny a nechte je volně uschnout.

Na čištění semiše vždy používejte speciální přípravky. Zpravidla to jsou jemné spreje nebo pěny, které nejen semiš vyčistí, ale také o ni pečují. Osvěží barvu kůže, která se při kontaktu s vodou může vymýt.

 

Domácí způsoby čištění

Pokud nechcete investovat do speciálních přípravků, můžete využít některé věci, které máte běžně doma. Jejich využití je nutné vždy dobře promyslet. Nikdy zde není jistota, že doopravdy zaberou, nebo že v horším případě obuv nezničí. Přesto si některé způsoby představíme.

 

Kuchyňský ocet

V poměru 1:1 smíchejte ocet s vodou a do tohoto roztoku poté namočte měkký hadřík. Tím poté čistěte špinavá místa. Obuv následně otřete hadrem namočeným v čisté vodě a nechte vyschnout.

Kartáček na zuby a guma

Kartáček na zuby může být skvělou náhradou pokud nemáte speciální kartáč na boty. Má totiž dostatečně jemné štětiny, které semiš nepoškodí. Čištění doplňte použitím obyčejné bílé gumy. Ta odstraní suché nečistoty velmi dobře.

Mléko a jedlá soda

Lžičku jedlé sody rozmíchejte ve sklenici mléka. Do směsi poté namočte hadřík a přiložte na špinavé místo na botě. Takto namočené místo poté otřete suchým hadrem. Pokud čistíte světlou semiš, doporučuje se použít samotné mléko ohřáté na 40 stupňů.