Většina z nás příliš nevěnuje pozornost tomu, z čeho jsou různé šperky vyrobeny. Když se nám líbí, prostě si je koupíme. Samozřejmě pokud o sobě již nevíte, že máte na některé kovy alergii. To je výběr o něco omezenější. Všímat si materiálu, ze kterého šperky jsou, by měli všichni. Je až překvapivé, jak nevhodný šperk dokáže rychle kůži podráždit. Některé více než jiné. V dnešním článku se podíváme na to, jaké šperky vybírat, pokud máte citlivou kůži, a na to, který kov je nejdráždivější.

Alergickou reakci na nejrůznější šperky poznáte snadno. Kůže je v místě nošení zarudlá, podrážděná, může být citlivá na dotek, svědit a v případě náušnic i otéct. Nemusíte se však bát, toto je jen počáteční fáze alergie. Stačí šperk sundat. Pokud byste to však neučinili, obyčejné podráždění by se mohlo změnit ve vážnější zánět.

 

Materiály vhodné pro alergiky

 

Zlaté šperky

Zlato málokdy způsobuje alergické reakce. Vyskytují se u velmi malého množství lidí. Nejčastěji se tak děje u náušnic a prstenů. Jde především o zásnubní a snubní prsteny. Naopak téměř žádné alergie se nevyskytují při nošení zlatých hodinek nebo řetízků.

Stříbrné šperky

Stříbro je také velmi bezproblémový kov. Šperky z něj jsou tedy bezpečné, zvlášť když vyberete takové, které obsahují velmi vysoké množství stříbra. Zároveň si dejte pozor na stříbrné šperky vyrobené před rokem 1950. Ty mohou navíc obsahovat dusičnan stříbrný a ten nepříjemně dráždí pokožku.

Chirurgická ocel

Všechny šperky z chirurgické oceli mají antialergické a antibakteriální vlastnosti. Jsou tedy naprosto bezpečné i pro lidi s citlivou pokožkou. Nejběžněji se tato ocel využívá na výrobu nejrůznějších druhů piercingů. 

 

Kov, kterému je lepší se vyhnout

Nejvíce alergenním kovem je rozhodně nikl. Přitom se používá při výrobě šperků naprosto běžně. Najdete ho v náušnicích, hodinkách, náramcích a řetízcích. Hlavně tam, kde jsou šperky postříbřené či pozlacené. Způsobuje nejvážnější reakce, které se navíc projevují velmi rychle. U náramků či prstýnků lze očekávat zarudnutí a podráždění kůže, u náušnic to mohou být i hnisající dírky.