Aby byla túra do hor příjemná a úspěšná, potřebujete především kvalitní trekové boty. Neexistuje však univerzální druh, který se hodí na všechno. Pod trekovou obuví se skrývá mnoho různých variant a než se pustíte do nákupu, dobře si promyslete, do jakých podmínek je budete nosit. Nové boty musí nejen perfektně sedět na noze, ale také být ideální pro vybranou situaci. Na jaké konkrétní vlastnosti trekových bot se tedy zaměřit?

Výběr trekových bot by měl začít tím, že si odpovíte na několik následujících otázek.

  • V jakém ročním období a za jakého počasí budete boty nosit. Zvažte, jestli budete po horách chodit pouze v létě za hezkého počasí, nebo se na výlet vydáte i v zimě. Také si ujasněte, jestli potřebujete boty, které zvládnou deštivé počasí.
  • Na jaký typ hor se chystáte. Boty na výšlap do vysokých hor poskytují větší oporu kotníkům, než ty, které jsou určeny na méně náročné túry.
  • Jak často je budete používat. Využijete je jen párkrát do roka, nebo plánujete pravidelné výšlapy, klidně jednou týdně.

Vhodný materiál

Trekové boty seženete buď z kůže, ze syntetických materiálů nebo z kombinace obou. Kožené boty jsou těžší, ale zato odolnější a lépe sedí na noze. Doporučují se do ztížených podmínek nebo na nošení v zimě. Aby si kožené boty zachovaly voděodolnost, musí se pravidelně mazat impregnačním voskem. Ten kůži navíc hydratuje a ta si tak zachová pružnost a prodlouží se také její životnost.

Boty ze syntetických materiálů jsou lehké a rychle schnou. Pořiďte si je ale jen v případě, že se na hory chystáte jen v létě a na nižší výšlapy. Obuv, která kombinuje oba materiály vyniká především svojí prodyšností a také komfortem, který uživateli poskytují.

Dámské vs. pánské trekové boty

Rozlišovat dámské a pánské trekové boty je rozhodně na místě. Ženy mají zpravidla štíhlejší chodidla než muži. A dámská treková obuv se tomuto přizpůsobí – je užší v oblasti paty a špičky a lépe tak nohu stabilizuje. Často také mívá měkčí podrážku. Proto platí, že i když ženě pánské trekové boty sedí velikostí, brzy se ukáže, že jsou příliš široké. Což může při chůzi na nerovném povrchu vést ke zranění.

Tipy na závěr

Trekové boty vždy zkoušejte večer nebo pozdě odpoledne. Noha je po celém dni unavená a mnohdy i mírně oteklá. Když boty vyzkoušíte a koupíte ráno, může se stát, že po pár hodinách nošení vás budou tlačit. Na zkoušení si také vezměte sportovní ponožky, ve kterých budete později po horách chodit. Bývají totiž tlustší než klasické ponožky. Opět tak zabráníte tomu, že vám budou nové boty po chvíli nošení těsné.