Šperky jsou součástí života každého z nás. Ať už vlastníme jeden nebo desítky, šperky jsou našimi spolehlivými společníky. Můžeme se díky nim cítit lépe, výjimečně. Ale aby takhle mohli fungovat dlouhá léta musíme se o ně určitým způsobem starat. A nezáleží ani na tom, jestli se jedná o bižuterii nebo o cenný šperk za desítky tisíc. Péči si zaslouží všechny. Pojďme se proto podívat na několik rad, jak o šperky pečovat, popřípadě jak poškození a znečištění předcházet.

 

Všeobecně platí, že šperky byste neměli nosit celý den. Zvláště pokud se chystáte sportovat, koupat se nebo pracovat třeba na zahradě. Šperkům zde hrozí především mechanické poškození, ale většině materiálů neprospívá ani pot. Pozor si dejte i při práci s potravinami. Vždycky někde něco ukápne nebo naopak cákne a šperk by se pak mohl ušpinit. A pokud se tomu můžeme vyvarovat pouhým sundáním, rozhodně to za to stojí.

 

Měkké zlato

Zlato patří, spolu se stříbrem, mezi měkké a křehké kovy. Nevěnujte se proto žádné fyzické aktivitě, když máte na sobě šperky z těchto kovů. Velmi lehce by se mohly poškrábat. Zlato je zároveň citlivé i na chemické prostředky. Zlaté šperky nejlépe vyčistíte speciálními roztoky určenými přímo na tento kov. Roztok se prodává napuštěný v hadřících, vatě, ale i ve formě pěny nebo krému. Pokud má váš šperk matný povrch, naložte do tekutého roztoku. Velký pozor si dejte, pokud máte na šperku perlu nebo nějaký kámen, ten by na roztok nemusel reagovat dobře. Je lepší tento šperk jen otřít.

Přívěsek ze zlata s diamantem a citrínem KLENOTA

 

Citlivé stříbro

Největší zhoubou stříbra jsou babské rady. Pokud chcete stříbro bezpečně vyčistit, aniž by došlo k poškození, spoléhejte pouze na přípravky přímo k tomu určeným. Stříbro se velmi těžce snáší s prakticky každou chemickou látkou, včetně chlóru v bazénech, proto se vyhněte jejich dlouhodobému působení. Možná to bude znít překvapivě, ale tomuto kovu škodí i většina kosmetických přípravků – krémy, parfémy, odličovací přípravky, make-up, lak na vlasy nebo odlakovač. A vzhledem k tomu, že je stříbro náchylné k černání, je lepší uchovávat ho mimo ostatní šperky.

ID Fine Prsten ‘North Star Ring’ stříbrná

 

Pozor na kameny

Šperky s kameny jsou kategorie sama pro sebe. Jak už bylo zmíněno, nevkládejte je do čistících roztoků. Zároveň je nevystavujte prudkým změnám teplot, mohly díky tomu popraskat. Na čištění kamenů je tedy nejlepší pořídit si hadřík napuštěný látkou určenou speciálně pro takovéto čištění. Pokud se ale čištění obáváte, v každém klenotnictví by vám měli být schopni šperky odborně vyčistit.

Náušnice v bílém zlatě s diamanty a rubíny KLENOTA

Jak na bižuterii?

Bižuterie je díky použití levnějších kovů náchylná na poškození ještě více než výše zmíněné kovy. Ale i zde je způsob, jak o ni pečovat. A postačí vám k tomu voda a jar. Šperk do tohoto roztoku na chvíli umístěte. Důležité je ho poté důkladně osušit. Pokud je váš šperk korálkový, nenamáčejte ho celý, pouze ho otřete hadříkem, který byl v tomto roztoku namočený. Opotřebení bižuterie lze i předcházet. Stačí ji správně skladovat. Nejlépe v pytlíku nebo krabičce na suchém a tmavém místě.