Vybrat a koupit si nové oblečení není zpravidla problém. Horší už to bývá se správnou péčí. Bez ní se může nové krásné oblečení brzy zničit. Aby se vám to nestalo, máme pro vás několik tipů, jak o ně správně pečovat.

Základem je třídit

Dobře třídit prádlo na tmavé, bílé a barevné je základ. Ačkoliv od různých nehod při praní chrání textilní ubrousky na zachycení barev, třídění stejně nepodceňujte.

Prací síťka

Než hodíte oblečení do pračky, zkontrolujte, z jakého materiálu je. Když se jedná o spodní prádlo nebo o cokoliv z jemného materiálu, doporučuje se ho vkládat do prací síťky. Když ji použijete také na ponožky, už se vám nestane, že se vám jedna z páru ztratí.

Prací síťky existují i v provedení pro boty. Jestliže máte boty, které se mohou prát, síťka je ochrání před poškozením. Můžete je v ní i vysušit. Na objemné oděvy použijte prací vak. Na oblečení se často vyskytují módní detaily jako nýty, knoflíky, zipy, kostice a další a ty se praním mohou poškodit. Právě tomu vak zabrání. Už se nestane, že vám pračka utrhne zip u vaší oblíbené bundy.

Více znečištěné oblečení dopředu namočte

Oblečení, které je znečištěné hodně, např. po manuální práci nebo sportu, ponořte před praním na několik hodin do vody. Vložte ho do kýblu/ umyvadla s vodou a rozpuštěným práškem. Tam oblečení nechte přes noc a ráno jej zapněte na běžný program. Skvrny se přes noc ztratí a vy pak nemusíte zapínat program s vyšší teplotou.

Míčky do sušičky

Vyprané prádlo často čeká cesta do sušičky. A i sušení má svá pravidla. Nikdy nesušte v sušičce prádlo ošetřené aviváží. Jinak se poničí vlákna oděvů a filtry v sušičce. Svěžest prádla si raději zajistěte pomocí parfémovaných textilních ubrousků do sušičky nebo míčky do sušičky, na které se nanese vonná esence.

Míčky do sušičky jsou velmi užitečná věc, kterou používejte ideálně pokaždé. Prádlo načechrají, sníží působení statické elektřiny a oddělí jednotlivé kousky oblečení od sebe, takže se sníží celková doba sušení.