Základním pravidlem je, že by barva šatů měla ladit s barvou šperků. Takže šaty v teplých tónech se budou více hodit ke zlatým šperkům a naopak. Chladné odstíny barev se snesou více se stříbrnou barvou. S tímto pravidlem  lehce zjistíte, že k červené barvě rozhodně zlato, k zelené pak stříbro. Ale co třeba do černých šatů, nebo bílých? A jak je to se vzory? Připravili jsme si krátký přehled, jak se při výběru šperků neztratit.

 

Černé šaty

Černá barva nabízí ve výběru šperků mnoho volnosti. Hodí se k ní totiž zlaté i stříbrné. Proto je zde důležitější vzít do úvahy zbytek oblečení a také to, kam se chystáte. Takže pokud máte černé večerní šaty, zvolte dlouhé visací náušnice. Popřípadě řetízek s přívěskem slzy. Obojí v jakémkoliv materiálu a nejlépe s průhlednými kamínky. Naopak k šatům, které jsou spíše z edice streetwear, zvolte klidně silný zlatý řetízek. Skvěle doplní neformálnost šatů. A pokud byste chtěli k outfitu přidat ještě jednu barvu, k černé se dobře hodí červená. Zvolte šperk s červeným kamínkem ve stříbrném nebo zlatém rámu. Červená na černé vynikne a vašemu oblečení dodá nový rozměr. Samozřejmě je to celé možné dovést k dokonalosti v podobě bot nebo kabelky ve stejné karmínové barvě.

 

Náušnice v bílém zlatě s diamanty a rubíny KLENOTA

 

Bílé šaty

K bílé barvě se opět hodí v podstatě cokoliv – zlato, stříbro i růžové zlato. Ke krátkým bílým šatům je vhodné zvolit výrazné šperky – tlustý řetízek nebo velké náušnice. K bílé letní košili naopak sáhněte klidně po něčem menším, ale zato barevnějším. Ideální volbou jsou různobarevné korálky a klidně hned několikero na sobě.

 

Náramek z barevných smaragdů ve žlutém zlatě KLENOTA

Vínové šaty

K šatům ve vínové barvě se hodí nejvíce zlato. A je jedno v jaké formě to bude. Mohou to být zlaté náušnice, řetízky s přívěskem, náhrdelník s uzlem nebo jednoduchý náhrdelník s přívěskem. Důležité je zvolit zlatý šperk bez barevných kamenů. Právě a jedině zlato nechá vyniknout speciálnímu odstínu vínové.

 

Náramek ze žlutého zlata s diamantovou tyčinkou KLENOTA

Tmavě modré šaty

Volba pro tmavě modrou je také široká. Opět se k nim hodí zlato i stříbro. Pro jednoduché, nezdobené tmavě modré šaty jsou výborné výrazné šperky s tmavě modrými kameny. Tato kombinace krásně podtrhne modrou barvu. Komplikovanější to je u bohatě zdobených šatů – krajkami nebo vyšíváním. Tam je lepší sáhnout po menší špercích. Drobný náramek nebo malé náušnice s černým nebo modrým kamínkem.

 

Přívěsek se safírem ve žlutém zlatě KLENOTA

 

Šaty se vzory

Při volbě vhodných šperků, je tento druh šatů největší výzva. Důležité je se soustředit na dominantní barvu, takovou, která vás zaujme a na typ vzoru, který šaty mají. Všeobecně lze říci, že ke každému vzorovanému kousku je lepší vybrat decentní, jemné šperky. Šaty jsou většinou samy velmi výrazné.

Pokud si plánujete vzít puntíkované šaty, nechte se tímto vzorem inspirovat. Skvěle se hodí kulaté nebo obručové náušnice v kombinaci s jemným zlatým nebo stříbrným náramkem. Nebojte se ani decentního přívěsku třeba na náhrdelníku.

Další velmi specifické jsou květované šaty. Zde je obzvláště podstatné nepřehnat to se šperky. Vždycky volte minimalistické doplňky, zajímavé mohou být malé náušnice ve tvaru lístku. Výborně podtrhnou květovaný vzor. A pokud něco takového nemáte nebo nechcete, volte šperky podle nejvýraznější barvy na šatech. Pokud na nich máte červené květiny, volte i červené šperky.

 

Briliantové náušnice kroužky ve žlutém 14k zlatě KLENOTA