Spony na kravatu nebo také pánské šperky. Jsou něčím, co může dodat vašemu obleku eleganci a zároveň mají praktickou funkci. Ale jaká jsou pravidla jejich nošení? Kdy jsou vhodné a kdy rozhodně nikoliv? Podívejme se společně na krátkého módního průvodce.

 

Kdy je možné nosit sponu do kravaty?

První je vhodné si odpovědět na otázku, proč se vůbec spony nosí. Jejich úkolem je připevnit kravatu ke košili. A tím zabránit tomu, aby se nevhodně pohnula nebo dokonce spadla do jídla nebo šálku kávy. Je to tedy ideální doplněk na obchodní večeři nebo svatby.

Sponu je nutné vynechat, pokud máte v obleku vestu. Ta už spolehlivě udrží kravatu na místě a spona by byla nadbytečná. Zároveň si nikdy neberte tento klip k velmi formálnímu obleku, např. ke smokingu. Tento oblek vyžaduje co nejméně doplňků. Jejich malé množství je v klasické pánské módě vnímáno jako známka vysoké elegance a třídy. Tudíž je spony na kravatu vhodné volit na méně formální akce – do práce, na již zmiňovanou svatbu, do tanečních nebo na akce, kde se očekává konzumace jídla a pití např. silvestrovská party.

 

Jakou sponu vybrat?

Rozhodně věnujte pozornost barvě spony. Měla by totiž ladit s vašimi ostatními doplňky. Zlatá spona na opasku? Zvolte zlatou sponu na kravatu. Nebo naopak. Máte stříbrné hodiny? Stříbrná spona na kravatu je vaše jediná možná volba.

Důležité je promyslet si i zdobení spony. Obecně v pánské módě platí, že je lepší minimalismus. Nevybírejte tedy nijak výrazné zdobení, mohlo by působit nemístně. Samozřejmě existují i výjimky. Volná společenská setkání, např. různé druhy party, jsou příkladem takových výjimek.

V potaz berte i délku spony. Prodávají se v široké škále délek, především proto, že se prodávají různě široké kravaty. Platí pravidlo, že by spona měla zabírat okolo 3/4 kravaty. Ne více ani méně.

Pokud uvažujete v jaké výšce kravaty si sponu upevnit, je odpověď celkem snadná. Obecně se doporučuje mezi 3. a 4. knoflíkem košile. Dejte si pozor, aby byla zapnuta vodorovně a nikdy na ní příliš netlačte. Na kravatě by to vytvořilo nevzhledný záhyb.