Dioptrické brýle jsou nutnou pomůckou pro korekci zraku, ale kromě toho mohou být i skvělým módním doplňkem. A pokud je musíte nosit pravidelně a nechcete je brzy vyměnit za kontaktní čočky, je dobré nové brýle sladit s vaším obličejem. Tak aby vám slušely a vy se v nich cítili sebevědomě.

Při výběru nových brýlí byste měli dodržet několik zásad. První z nich je to, že tvar obrouček musí kontrastovat s tvarem vašeho obličeje. Dále by také brýle měly zvýraznit to, co shledáváte na svém obličeji za nejhezčí. Pokud máte tedy krásné zelené oči, podtrhněte je zelenými obroučkami. Také si dejte pozor na velikosti obrouček. Měly by být proporcionální k velikosti jak očí, tak obličeje.

Tvary obličeje

Brýle velmi zvýrazní váš obličej. Jejich výběr by se měl řídit právě tvarem obličeje. Je však možné, že svůj tvar neznáte. Ani to není problém a můžete ho zjistit během několika minut. Stačí si stáhnout vlasy dozadu a na zrcadlo tužkou nebo rtěnkou obkreslete obrys své tváře. V tento okamžik byste měli vidět jeden ze 7 základních tvarů.

Jak vybrat brýle

Kulatý

Na tento typ obličeje se nejvíce hodí takové brýle, které ho prodlouží. Tedy úzké, zahnuté brýle. Můžete experimentovat s průhledným můstkem nebo obdélníkovým tvarem.

Oválný

Zde volte takové brýle, které jsou široké alespoň jako nejširší část vašeho obličeje. Ideální jsou obroučky ve tvaru vlašského ořechu.

Obdélníkový

Obdélníkový obličej potřebuje brýle s dostatečnou hloubkou, což jsou třeba letecké aviátorky. Popřípadě můžete klidně sáhnout po nízko posazeném můstku mezi skly.

Čtvercový

U čtvercové typu je dobré zjemnit ostré hrany, které tento obličej občas má. Volte proto oválné či kulaté obroučky. 

Diamantový

Diamantový tvar je velmi vzácný. Je charakteristický úzkým čelem i bradou a zároveň širokými a vysoko posazenými lícními kostmi. Proto je nejlepší zvolit brýle, které zvýrazní oči. Mohou tedy být bez obrouček, oválné nebo v kočičím tvaru. Popřípadě ještě takové, které budou lemovat linii obočí.

Trojúhelníkový s bází nahoru

Takový obličej má široké čelo a úzkou bradu. Výrazné čelo nejlépe ztlumíte pomocí brýlí, které jsou širší na dolním okraji. A nejlépe pokud budou v tlumených, světlejších odstínech.

Trojúhelníkový s bází dolu

To je přesný opak předchozího typu – čelo je spíše úzké a brada široká. Volte proto brýle v kočičím tvaru nebo takové, které mají hodně zdobných detailů a barevných akcentů. 

Barva

Kromě tvaru obličeje, je nutné se zamyslet i nad tím, jaké barvy se k vám hodí. Vždy se soustřeďte na tón pleti, barvu očí a na přirozenou barvu vlasů. Podle toho zjistíte, jestli se k vám více hodí teplé nebo studené barvy. Pokud vám padnou spíše teplé odstíny volte hnědé, khaki, zlaté nebo červené brýle. Naopak pro studené typy jsou lepší brýle černé, modré, tyrkysové, růžové nebo šedé.